Tutuklum Sohbet
SPONSOR


Zeki Alasya Hayatı Kimdir


Zeki Alasya Hayatı Kimdir

 Zeki Alasya Hayatı Kimdir


Zeki Alasya Hayatı Kimdir

Turk sinemasinin efsane ismi ve komedi türü fimleri ile tanina usta oyuncu Zeki Alasya’nin hayat hikayesini sizler icin hazırlamış bulunmaktayız..

22 Nisan 2015’te karaciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan sanatçı 8 Mayıs 2015 tarihinde hayatını kaybetti.
Cenazesi 10 Mayıs 2015’te Levent Camii’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.
Robert Koleji’nden mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959’da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı.
Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.
Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. Ölümüne çok üzülen 53 yıllık dostu Metin Akpınar vefat haberi aldıktan kısa bir süre sonra telefondan CNN Türk’e bağlanıp şu cümleleri kurmuştur:”Zeki Alasya benim yarımdı. Yarım gitti, canım gitti.
Herkes için büyük kayıp. Her ölüm gençtir ama Zeki çok genç öldü. Maalesef karaciğerde bir olumsuzluk oluşmuştu. Çok geç fark edilmişti, yapacak bir şey yoktu. Son zamanda hoş tutmaya çalışıyorduk. Olabildiğince rahat ettirmeye çalışıyorduk. 15 gündür çok kötü bir tablo vardı
İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya sinemada son olarak 2009’da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı.
18 Nisan 1943, İstanbul – ö. 8 Mayıs 2015, İstanbul, aslen Kıbrıslı, İstanbul doğumlu Türk tiyatro ve sinema sanatçısı. Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa’nın yeğenidir.
Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR