Tutuklum Sohbet
SPONSOR


Tutkuyu Öldüren Gerçekler


Tutkuyu Öldüren Gerçekler

Tutkuyu Öldüren Gerçekler

Tutkuyu Öldüren Gerçekler

Zweig’ın eserlerinde tutku kimi zaman anlatının temel duygusudur, bazense kılık değiştirerek saklanır bir köşede. Her eseri biraz da tutkunun anlatısıdır demek yanlış olmaz sanırım. Ama bunun ötesinde onu farklı kılan, bu duyguyu ele alış biçimidir kanımca. Hep biraz soğuk ve mesafeli durur. Tutkuya tutkuyla bakmaz, içselleştirmez. İşte tam da bu nedenle çoklu bakış açıları ile görür. Gerçekçi ve doğal… Yüceltmeden ve ya yargılamadan…

Amok Koşucusu, Yakıcı Sır, Korku ve hatta Satranç’ı okurken tutkunun damarlarda dolaşan, ruhu yakan ateşini hisseder insan. Ama “Bir Kadının Yaşamından 24 Saat” bu hissin farklı bir şekilde, en derin ve çıplak haliyle anlatıldığı yapıtı olsa gerek. İki büyük tutkunun çarpışmasına tanık oluruz bu romanda. Toplumsal değerlerin tutkuyla yaptığı maçta, bir taraftar olarak buluverir kendimizi. Tutkunun insana yaşattığı o duygu med-cezirlerini içimizde hissederiz.
Yapılan bir araştırmada, çiftlerin 3 yıldan sonra birbirlerinden daha çok şikâyet ettiği, daha az seks yaptığı görüldü…

Çiçeği burnunda çiftler haftada 1.2 saat tartışırken, 3 yıldan sonra bu süre 2.7’ye çıkıyor. İlişkinin başındaki çiftler, 3 yılı devirenlere oranla haftada 3 kat daha fazla seks yapıyor.

Çiftlerin yüzde 67’si başta partnerinde umursamadığı birçok özelliğin üçüncü yıldan sonra rahatsız etmeye başladığını dile getiriyor. Araştırmaya göre tutkuyu öldürenler konular ise;
Partnerin kilo alması
Para kaybı
Uzun çalışma saatleri
Kişisel bakımın azalması (bakımsız, uzun tırnaklar vs.)
Horlama
Seksi olmayan iç çamaşırları
Partnerin ebeveynleriyle fazla vakit geçirme

Ama tutku olmadan yaşanılan bir hayat da hep eksiktir, anlamsızdır, mekaniktir. Çünkü tutku, insan olduğumuzu bize kanıtlayan en yakıcı hissimizdir. O oldukça ruh ve yaşam vardır.

Tutku, imkânsızı arama serüvenidir. Sanat ve edebiyat, tutku nesnesinin peşi sıra gidişin büyük anlatılarını içerir. Bu arayışın estetize edilmesiyle büyük eserler verilmiştir yıllar boyu. Tutkuyu dile getiren yazarlar dediğimizde Stefan Zweig ilk akla gelen isimlerden olur her zaman. Onsuz anılan tutku tarihi, hep biraz eksik kalır.
Kategori
: Aşk Sevgi
Yazar
: admin
Etiketler
: , ,


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR