Tunca Yönder Kimdir

Tunca Yönder Kimdir
reklam

Tunca Yönder Biyografisi

1963 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Tiyatro oyunculuğu yaptı, senarist ve reji asistanı olarak yıllarca tiyatroya emek verdi.

1964-1966 yılları arasında askerlik görevini Yedek subay olarak yaptı. Bu sırada da Ankara Radyosuna “Arkası Yarın”,”Çocuk Bahçesi” ve “Radyo Tiyatrosu” saatleri için Balzac, Dostoyevski, Goncherov gibi ünlü yazarların romanlarını uyarlamıştır. Bunların arasında Albay Chabert Oblomov, Sahne Işıkları, Bülbülü Öldürmek, Jack, Kaçırılan Çocuk, Karamazov Kardeşler akla ilk gelenlerdir.

Askerlik görevini bitirdikten sonra Ankara Sanat Tiyatrosuna geri dönen Tunca Yönder, Pazar Gezintisi, Nikolay Vasilyeviç Gogol‘un Müfettiş ve Maksim Gorki‘nin Küçük Burjuvalar oyununda baş rolleri oynamıştır.

1968 yılında Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu’na geçti. Burada Yaşar Kemal‘in Teneke ve Çetin Altan‘ın Komisyon adlı oyunlarında oynadı. Ertesi yıl Vasıf Öngören, Halil Ergün, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman‘la birlikte Ankara Birliği Sahnesinin kuruluşuna katılan Yönder aynı yıl tiyatroyu bırakmıştır.

1967 yılında TRT‘nin açtığı sınavla Ankara Televizyonunun ilk kadrosunda yer aldı. BBC uzmanlarından ve hocalarından eğitim aldı. 31 Ocak 1968 günü açılan TRT Ankara Televizyonunun ilk drama yayını olan ve 6 Şubat 1968 gecesi yayınlanan İbrahim Şinasi‘nin Şair Evlenmesi adlı oyununu televizyona uyarlamış ve yönetmiştir. Tunca Yönder, 20 Ekim 1968 günü TRT kurumunun kuruluşunda yevmiyeli olarak göreve başlayan 38 kişilik çekirdek kadro içindedir.

1 Ocak 1938 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Annesi Öğretmen Rukiye Yönder, babası Tümgeneral-Danışt. Tunca Yönder, İlkokula İstanbul Yeşilköy’de başlamış, okulu babasının subay oluşu nedeniyle tayin oldukları Erzurum‘da bitirmiştir. Ortaokulu Balıkesir‘de Liseyi de Manisa Lisesinde bitirmiştir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversitede öğrenci iken 1955 yılında Türkiye Milli Talebe Federasyon tiyatrosunda Tuncel Kurtiz‘in sahneye koyduğu “5 gün” adlı tiyatro oyununda oynayarak tiyatro hayatına başlamıştır. Oynadığı ikinci oyun da Orhan Asena‘nın “Korku” adlı oyunu olmuştur.

Daha sonra 1952 yılında Avni Dilligil‘in yönetiminde kurulmuş olan İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosuna 1956 yılında geçmiş oradaki oyunlarda görev almıştır. 1961 yılında Haldun Dormen tiyatrosunda profesyonel olarak çalışmaya başladı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

133

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?