Tutuklum Sohbet
SPONSOR


Tansu Çiller Kimdir


Tansu Çiller Kimdir

Tansu Çiller Kimdir

Tansu Çiller Biyografisi

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, yurt dışından sağlanan 14.8 milyar dolarlık dış desteğin yarısının 2.5 ay içinde geleceğini açıklarken, dün ekonomik programa destek olmaları için muhalefet partilerini ziyaret etti.
Derviş, ilk olarak DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’i ziyaret etti. 11.05’te DYP Genel Merkezi’ne gelen Derviş’i Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez karşıladı.
Çiller de Derviş’i makam odasının kapısında karşılayarak elini sıktı.
Sıcak bir atmosferde başlayan ve 20 dakika süren görüşmeye Söylemez’in yanısıra DYP’nin ağır toplarından Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci de katıldı.

Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde çalışmalar yaptı. 1990 yılı kasım ayında, Doğru Yol Partisi’nden politikaya girdi.
1991 yılı seçimlerinde İstanbul milletvekili seçildi. Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel’in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev aldı.
Demirel’in Türkiye Cumhuriyeti’nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday oldu. 13 Haziran 1993 tarihinde DYP olağanüstü genel kurulunda genel başkan seçildi.
Türkiye’nin ilk kadın başbakanı oldu. Ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır. İki çocuk annesidir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.
1946 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Doktorasını, Connecticut Üniversitesi’nde yaptı. Doktora sonrası çalışmalarına, Yale Üniversitesi’nde devam etti. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu.
Kategori
: Biyografi
Yazar
: admin
Etiketler
:


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR