Okan Bayülgen Hayatı Kimdir

Okan Bayülgen Hayatı Kimdir
reklam

Okan Bayülgen Biyografisi

ANNESİ babası boşanmış bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bayülgen’in öz babası, Albay Hamid Bey’in oğlu, hukuk ve gazetecilik eğitimi sırasında sınıflarını birincilikle bitiren Ümit Bayülgen. Bayülgen’in öz dedesi olan Hamdi Üge ise aldığı ceza davalarıyla ünlenen meşhur bir avukat. Beş evlilik yapan Hamdi Bey evliliklerinden birini de Türkiye’nin ilk kadın ceza avukatı Rahime Hanım’la gerçekleştirir. Rahime Hanım, yaptığı Kuran’ı Kerim tefsiriyle tanınan Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın ailesine mensuptur
Önceki gün üvey babası İsmet Görgün’ü kaybeden ve ‘‘Onu gerçek babam sayıyorum’’ diyen Okan Bayülgen’in geçmişi, Atatürk’ün, Kuran-ı Kerim’i Türkçe’ye tercüme ettirdiği meşhur alim Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’a kadar uzanıyor. Okan Bayülgen, dedesi Muammer Akman’ı ise ‘‘Odasında Hitler ve Mussolini’nin resimleri vardı. Hayrandı onlara. Dedem çok tatlı bir faşistti’’ sözleriyle anıyor.
1989’da MSÜ Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi’nde master yaptı. 1989-94 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nda yönetmenlik yaptı.
1993 sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’na tayini çıkınca Devlet Tiyatrosu’ndan istifa etti. Kent FM’de program hazırladı. Daha sonra televizyon programları ve sinema oyunculuğu dönemi başladı.
23 Mart 1964 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitimine İstanbul Göztepe’teki Taş Mektep isimli yatılı okulda başladı. Şişli 19 Mayıs İlkokulu’ndan mezun olup Galatasaray Lisesi’nde öğrenimine devam etti. Okuldaki öğrenci kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor gibi kollarla ilgilendi. Galatasaray Lisesi’ndeki 6 yılından sonra Bodrum Lisesi ve ardından Şişli Lisesi’nden mezun oldu.
Fransa’ya gider Tours Üniversitesi’nde Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde hukuk ve ekonomi okudu. Mimar Sinan Üniversitesi’nin Konservatuvar Bölümü sınavlarını kazandı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

178

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?