Mide kisti Oluşma Sebepleri

Mide kisti Oluşma Sebepleri
reklam

 

Mide kisti Oluşma Sebepleri

Mide kisti Oluşma Sebepleri

Bu açıdan çok dikkat edilmelidir. Midede bulunan kist yemek yemeden önce veya yemek yendikten sonra birkaç saat sonra ağrılara sebep olur. Bunun oluşmasının nedeni mide içerisindeki sindirilmiş besinlerin mideyi terk edememesi ve devamlı midede kasılma hareketleri olmasıdır. Bilinmesi gereken önemli hususlardan biride midenin içerisindeki tümör oluşumlarının da aynı soruna paralel olarak tanımlanmaktadır.

Fakat mide kistinin oluşumunu arttıran birkaç neden tespit edilmiştir. Bunlar ise;
Aile fertlerinden birinde veya akraba çevresinde midede kist rahatsızlığı var ise kalıtımsal ve yapısal etkenleri varlığı söz konusu olduğu için kist oluşumu 5 kat daha artmaktadır.
Kronik atrofik midedeki iltihapları sindirim kanalında oluşan kistleri iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu kiste dönüşebilir. Beslenme alışkanlıkları bu durumu etkilemektedir. Örnek verecek olursak kendi vatanlarında yaşayan Japonların başka ülkeye göç etmiş olan Japonlara nazaran daha fazla bu sorunla karşılaşmaktadırlar.
Mide kisti belirtileri

Hastalığın erken tespiti için bulunan bir bulguları yoktur ama midede büyüyen kistin sonucu bazı sorunlar oluşmaktadır. Mide kistinin tespiti sorunun kaynağı araştırılınca bulunmaktadır. Mide rahatsızlığı başlayan kişiler için tükettiği besinleri rahatça sindirebildiği için yağlı ve etli yemeklere karşı bir sorun yaşamayan birinin bu rahatsızlık başladıktan sonra bu tarz yemeklerden uzak durmak istemesi. Sigara tüketen birisi ise sigaraya karşı isteksiz olmasıdır.Bu sorunlarla ile birlikte kişide bulantı ve kusma gibi belirtilerde görülmektedir.

Mide kisti oluşumu sebepleri

Genellikle 50 yaş sınırından sonra daha sık görülmektedir. Cinsiyet olarak incelediğimizde ise kadınlarda oluşma oranı erkeklere göre çok daha fazladır. Bu rahatsızlığı olan kişilerde iştah kaybı ve devamında kilo kaybı yaşamaktadır. Vücutta oluşan diğer kistler gibi sebebi tam olarak neden kaynaklandığı bulunamamıştır.

Mide kisti; bazı sindirim rahatsızlıkları ve başka sağlık sorunlarından dolayı meydana gelen lezyonların birikmesi ile oluşmaktadır. Eğer bu birikimlerden dolayı mide kisti oluşmuş ise midede spazm tarzında sancılara yol açar. Bu ağrıların nedeni ise midede oluşan hastalıklarla sebep olan sorunlar ile karıştırabilmektedir. Buna dikkat edilmelidir. Midede meydana spazm tarzında ağrılara örnek olarak mide ülseri ve gastritte neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı oluşan ağrıların yanlış teşhislere sebep olabilir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

225

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?