Kusma Titreme Nedenleri

Kusma Titreme Nedenleri
reklam

Apandisit iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilmesi mümkündür. Karnın sağ alt kısmında oluşabilecek ağrılar ve ateş yükselmesi ile beraber görülen kusma ve titreme olayı şeklinde belirtileri olmaktadır.

Bir an önce tedavisinin yapılması şart olan apandisit olayında, eğer apandisit patlaması meydana gelmiş ise hastalık tehlikeli boyutlara gelmiş olabilir.

Safra kesesi hastalığı ya da safra taşı kusma ya da titremeye sebep olan iki önemli durumdur. Safra kesesinde meydana gelen ağrılar genelde karın kısmının ortasında ve hafif bir şekilde sağ kısma doğru gerçekleşir. Safra kesesinin alınması cerrahi olarak mümkündür.

Bu durum oldukça yaygın olmasına rağmen ameliyat yoluna gitmek pek de tavsiye edilen bir durum değildir. Bunun yerine yapılacak olan hafif düzeyde bir diyet sayesinde bu rahatsızlıktan kurtulabiliriz. Bunun yanı sıra artık kusma ve titreme gibi belirtilerin de ortadan kalktığını bu sayede görebiliriz.

Kusma durumu mide içerisinde ağız kısmından istemsiz ya da istemli kuvvet sonucu çıkarılması durumudur.

Titreme durumu ise aşırı stres, heyecan ve kaygıdan kaynaklanan ve bireyin bütün vücudunun kaslarının istemsiz biçimde sallanması durumudur.

kusma ile titreme çeşitli sebeplere bağlı olarak kendini gösteren olumsuz belirtilerdir. Bu her iki belirti genellikle uyuşturucu ya da alkol kullanımında, gastrenterit ile gıda zehirlenmelerinde ortaya çıkmaktadır.

Kusmaya ve titreme nöbetlerine ikincil sebepler olarak safra kesesi hastalığı, apandisit ya da sepsis yani kan zehirlenmeleri neden olur. Bu sebepten ötürü yukarıda belirtilen durumlar göz önüne alındığında problemin kaynağı ortaya çıkarılmalı ve bu duruma göre tedavi edilmesi gerekmelidir.

Şiddetli gıda zehirlenmesi kusma ya da titreme gibi belirtilere sebep olmaktadır. İshal ya da karın ağrısı da sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.

Genelde sıvı takviyeleri ile dinlenme sayesinde kolay bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Sizde meydana gelen belirtileri çok şiddetli bir boyutta ise ve vücudunuz susuz kalıyor (dehidratasyon durumu) ise hastanede tedavi edilmesi gerekebilir.

Gastroenterit toplumda çok sık rastlanılan bir mide rahatsızlığıdır. Mide gribi olarak da bilinmektedir.

Viral enfeksiyon ya da bakteriyel enfeksiyon sebebi ile meydana gelen bu rahatsızlık türü yukarıda sıralamış olduğumuz gıda zehirlenmesi olaylarında görülen benzer belirtilere sebep olmaktadır. Yani karın ağrılarının görülmesinin yanı sıra ishalde olabilir. Vücut susuzluk çekebilir.

Uyuşturucu, alkol ya da reçeteli ilaç kullanılması da kusma ve titremeye neden olmaktadır. Bu meydana gelen rahatsızlık durumları yalnızca birkaç gün kadar sürer ve sonrasında ise devam etmediği sürece kendiliğinden yok olur.

Bu durumunu herhangi bir tıbbı rahatsızlık ile bağlantısı söz konusu değildir. Alkol, ilaç ve uyuşturucu kullanan bireylerin titreme ve kusma gibi şikayetleri olması halinde bir an önce doktora gitmesi oldukça önemli bir husustur.

Apandisit, insan vücudundan apandis adı verilen organdaki iltihabı tanımlamak amacıyla kullanılan bir hastalık terimidir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

56

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?