Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır
reklam

Kişinin iç çamaşırında ıslaklık, koku sorunu olabilir. Vücut kılları yok edebilmek için bir sıvı salgıladığından, bölgede nemlilik olur. Ancak bu sıvının kılları yok etmesi olanaksızdır. Dolayısıyla ıslaklık ve nemlilik bu yüzden ortaya çıkar.

Kıl dönmesi olan bölgede çoğu zamanda akıntı olmayabilir. Dışarıya akıntı olmadığında bölgede küçük ya da büyük şişlik meydana gelir. Apse denilen bu sorun kıl dönmesi belirtisi olarak kabul edilir. Bu durumda hemen bir doktora gidilmeli ve apsenin içi boşaltılmalıdır. Eğer kıl dönmesinde apse olursa, aynı zamanda ağrı da olabilir. Bu genellikle şiddetli ağrı olduğundan hastalar için dayanılmaz olabilir.

Kıl dönmesi kendini kaşıntı ile de belli eder. Ancak sadece bölgede kaşıntı olması kıl dönmesi tanısına yeterli değildir. Çünkü başka rahatsızlıklarda kaşıntıya neden olabilir. Bu durumda hastanın muayene edilmesi en doğrusudur.

Kıl dönmesi nasıl anlaşılır, kıl dönmesi için genellikle bir haftadan çok süren şişlik, akıntı, kaşıntı, ağrı gibi belirtilerle doktora gidilmesi gerekir. Eğer makatta kıl dönmesi nedeniyle apse oluşursa, en geç bir haftada kendiliğinden boşalır. Bu anal fistül sorununa neden olabileceğinden, oldukça zararlıdır. Hastaların genel cerrahi bölümüne başvurması ve kıl dönmesi tedavisi yani kıl dönmesi ameliyatı olması en doğrusudur.

Kıl dönmesinin anlaşılması için, öncelikle vücutta nerede oluştuğuna bakılması gerekir. Kıl dönmesi dökülen kılların deri altına girmesi sonucunda oluşur. Kılların cildi delmesi neticesinde, cilt altında bir çukurluk oluşur. Bu kılların artmasıyla vücutta bir tepki olarak çevresi ince bir zarla çevrilmeye başlar. Zamanla vücudun bunları yok etmeye çalışması yüzünden salgılanan sıvıyla bölgede enfeksiyon meydana gelir. Bu durumda kötü kokan akıntı, apse, ağrı gibi belirtiler oluşur. Bu aşamaya gelen kıl dönmesi kolayca anlaşılabilir.

Kıl dönmesi başlangıç aşamasında hastaya fazla rahatsızlık vermez. Cilt altında toplanan kılların sayısı da oldukça fazla olur. Erken aşamada kıl dönmesi olan bölgede bir delik olur. Bu belirti kıl dönmesini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu delik 1-2 kılın gireceği büyüklüktedir. Ancak hastanın göremeyeceği bir yerde oluşursa, bu aşamada ancak başkası tarafından görülebilir. Kıl dönmesi % 95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde olduğundan ilerleyen aşamada makatta akıntıya yol açabilir.

pilonidal sinüs denilen kıl dönmesi sorunu vücutta farklı bölgelerde oluşabilir. Ancak ortalama % 95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Bunun dışında göbek bölgesinde olabilir. Vücutta koltuk altı, bacaklarda ağda, epilasyon bölgesinde, yüzde de kıl dönmesi diye tanımlanan kıl batması olabilir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

109

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?