Tutuklum Sohbet
SPONSOR


Göz Tansiyonu Değerleri


Göz Tansiyonu Değerleri

göz içi basıncının normal değerleri 10-20mmHg dir. Normal bir kişi de bu değer 17mmHg dir. Bu değer 20mmHg üzerine çıkması durumu göz tansiyonu olarak belirlenir. Göz tansiyonu değeri daima tek başına tanı ve tedavi için kesin sonuç vermemektedir.

Sinir hücrelerinde oluşan hasar ve hastada oluşan risk faktörleri de teşhis ve tedavi için önemlidir. Her göz tansiyonu hastasın da kendine özgü göz tansiyonu değerleri belirlenmelidir.

Göz tansiyonunu ailesinde göz tansiyonu hastalığı bulunan kişiler, 30 yaşından sonra yılda 1 defa,ailesinde hastalık öyküsü olamayan 40 yaşından sonraki kişiler 2 yılda bir defa göz tansiyonunu ölçtür melidirler.

Miyop olan kişiler göz tansiyonu hastalığı riskini 2 kat fazla taşıdıkları için 20 yaşından sonra yılda bir kez ölçtürmelerinde fayda vardır. Çocuklarda dahi göz tansiyonu olabileceği için ihmal edilmemelidir. Göz tansiyonu 20mmHgnin altında olanlarda da görülebilmektedir.

Ciddi göz yaralanmaları da göz içi basıncını arttıracağı için hastalığa yakalanma riski de artmaktadır. Retina dekolmanı, göz tümörleri, uzun süreli kortizon kullanımı, miyopi, iritis gibi göz iltihaplarında da glokom gelişebilmektedir.

Göz Tansiyonu Değerleri; halka arasında ki ismi karasu hastalığı olan göz tansiyonunun belirtileri;

Özellikle sabahları oluşan baş ağrıları
Ara ara bulanık görme
Işıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi
Televizyon veya bilgisayar başındayken göz etrafında ağrı.

bir diğer adı glokom olan göz tansiyonu hastalığı, göz içi basıncını sık sık yükselerek görme sinirine zarar vermesidir. Buna bağlı olarak görme alanı kişi de yavaş yavaş daralmaktadır.

İlk başlarda kendini belli etmemesinden dolayı sinsi bir şekilde ilerleyen glokom hastalığın son aşamalarında kendini fark ettirir.

Bu nedenle geç dönemde tanı konması ile gözde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlarla sonuçlanabilir. Bu hastalık daha çok göz içi basıncının yüksek olduğu kişilerde rastlanmaktadır. Ancak göz içi basıncı normal değerlerde olan kişilerde de görülebilmektedir.

40 yaş üzerinde ki kişilerde hastalık riski artmaktadır. Ailesinde glokom olan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.Diyabet (şeker hastalığı), ve hipotroidzm (guatr) olan kişilerde diğer sağlıklı bireylere oranla daha sık karşılaşılmaktadır.
Kategori
: Saglık
Yazar
: admin
Etiketler
:


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR