Göbekte Kıl Dönmesi

Göbekte Kıl Dönmesi
reklam

Göbekte kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır?

Bu bölgedeki kıl dönmesi tedavisi kuyruk sokumundaki gibi olmaz. Kuyruk sokumu kıl dönmesi vakaları genellikle ameliyatla tedavi edilirken, göbekte kıl dönmesi % 99 oranında ameliyatsız şekilde tedavi edilir. Ancak sonuçta cerrahın tedavideki yaklaşımı oldukça önemlidir. Bazen direkt olarak cerrahın önerisiyle ameliyat uygulanabilir. Fakat doğru yaklaşım ameliyatsız göbekte kıl dönmesi tedavisi yapılmasıdır. Ameliyattan önce göbek çukurunda biriken yabancı cisimlerin temizlenmesi çoğu zaman sorunu çözecektir. Banyo yapıldığında ucu pamuklu çubuklarla çukur temizlenmelidir. Her temizlikte biraz daha derine inerek temizlik yapılmalıdır.

Göbekte kıl dönmesi ameliyatı nasıl yapılır?

Nadiren de olsa bu ameliyat tedavide kullanılabilir. Ameliyat sayesinde derindeki yabancı cisimler temizlenir. Göbek çukurunun ameliyatla alınması hoş bir görünüme neden olmaz. Karın bölgesi düzleşmiş hale geldiğinden, kişilerin karnının açıkta kaldığı deniz, havuz gibi yerlerde sorun yaşanır. Normalde fazla işlevi olmasa da, önemsiz gibi görünse de göbeğin olmadığı karın estetik açıdan makbul değildir.

Göbekte kıl dönmesi genel olarak göbek çukuruna çevreden dökülen kıllar, tüyler neden olur. Buna sebep olan belli başlı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ,ise;
Aşırı kilo: Kişinin şişman denecek kadar fazla kilolu olması çevreden gelen kılların, tozların artmasına neden olur.

Fazla kıllı olmak: Göbek bölgesinin fazla kıllı olması çukura giren kılların artmasına yol açar.
Temizliğe dikkat edilmemesi: Hem göbek bölgesinin hem de göbek çukurunun hijyen tutulmaması göbekte kıl dönmesi riskini arttırır.

genellikle erkeklerde görülen sorunlar arasındadır. Erkeklerde en fazla kalça bölgesinde kuyruk sokumunda görülen kıl dönmesi, göbek bölgesini de etkileyebilir. Kuyruk sokumunda kıl dönmesine nazaran göbekte kıl dönmesi % 2 oranında görülmektedir. Kadınlarda ise kıllanmanın bu bölgede fazla etkili olmaması nedeniyle genelikle görülmez.

Göbek çukurunun olduğu bölge yay gibi helezonik yapıya sahiptir. Bazılarında çukurun derinliği fazla olur ve daha belirgindir. Çevresinden dökülen kıllar, tozlar ve diğer döküntüler bu çukurda toplanır. Sürekli inip çıkan karnın etkisiyle oluşan basınçla bu etkenler göbek çukurunun içine çekilir. Bunlar biriktikçe ortamın havasızlığı ve nemi bakteri üretmeye başlar, iltihaplanma meydana gelir. Tedaviye başlanmadığı takdirde bölgede apse oluşur.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

62

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?