Fahir Atakoğlu Kimdir

reklam

Fahir Atakoğlu Kimdir

Fahir Atakoğlu Kimdir

Fahir Atakoğlu Biyografisi

Telos-Dios-Telos adlı single çalışması, sadece Yunanistan’da 480.000 kopya sattı ve de Mega Channel tarafından En İyi Şarkı ödülünü kazandı.

Jazziz dergisi, Fahir Atakoğlu’nu gerçek anlamda küresel jazz müziği yaptığı için överken, Atlantic Records‘un kurucusu Ahmet Ertegün ise başarılı sanatçı için “bugün Avrupa’nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir. Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir” diye övgüyle bahsetti.

17 ülkede yayınlanmış olan 14 albümü ile iki milyonun üzerinde bir satış başarısı göstermiş olan Türk besteci ve piyanist.

Müziğinde ritmik, melodik ve armonik öğelerin başarılı bir sentezini kullanan sanatçı, Türk müzik kültürü ile dünyanın farklı yörelerindeki ezgileri başarılı bir şekilde harmanlaması ile dikkat çekti.

İlk albümü olan Fahir Atakoğlu 1’i 1994 yılında piyasaya çıkartan Atakoğlu, çıkarttığı toplam 14 albümle 17 ülkede 14 milyon albüm satışı gerçekleştirerek uluslararası bir başarı kazandı.

1996‘dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlayan sanatçı, 2000 yılındaki Milano Film Festivali’nde, Büyükada’da Sürgün adlı belgesele yaptığı müziklerle birincilik ödülü kazandı.

Fahir Atakoğlu, İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı, piyano üzerine eğitim aldı.

İlk müzik hocası olan Muzaffer Uz tarafından tanıştırıldığı Türk Beşleri grubunun üyesi olan ünlü besteci Cemal Reşit Rey’den, 1977–1979 yılları arasında ders alan Atakoğlu, İstanbul Devlet Konservatuarı’nda eğitim gördü.

İstanbul Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmasının ardından müzik eğitimi için Londra’ya giden Atakoğlu, Croydon College’de okudu. 1980–1983 yılları arasında Londra’da ikamet eden müzisyen, 1983 yılında ülkesine geri döndü.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

100

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?