Concha Buika Kimdir

reklam

Concha Buika Kimdir

Concha Buika Kimdir

Concha Buika Biyografisi

2008 yılında söz yazarı olarak da şarkılarına renk katan Buika tekrar Javier Lemon ile çalışarak, “Niña de Fuego” adlı başarılı albümüyle adını diğer ülkelerde de duyurmaya başladı. Bu albümüyle Latin Grammy Ödüllerinde Yılın En İyi Albümü Dalında aday gösterildi. Bu arada ilk şiir kitabını yayınlayan sanatçı, bundan bir yıl sonra Kübalı piyanist Chucho Valdés ile birlikte müzikseverlerin beğenisine sunduğu ve Meksikalı şarkıcı Chavela Vargas’a saygı niteliği taşıyan “El Último Trago” albümüyle 2010 yılı Latin Grammy Ödülleri’nde En İyi Geleneksel Tropikal Albüm Ödülü’nü kazandı.
Daha sonra Madrid’e taşınıp çeşitli gruplarda müzik yaparak geçinmeye çalışan sanatçı, para kazanmak için Las Vegas’a kadar giderek kumarhanelerde Tina Turner taklidi dahi yaptı. 2000 yılında piyanist Jacob Sureda ile çok başarılı olamayan ilk albüm denemesi “Mestizüo”yu çıkaran Buika, bu arada çeşitli elektronik dans müziği parçalarında vokalistlik yaptı. Bunlardan en önemlisi Smurf & Perry’nin 2001 yılında çıkardığı “Lovin You” albümüdür.Madrid’den sonra Londra’ya drama okumak için yerleşti. Davet edildiği Pat Manthey konserinde Latin Grammy Ödülü sahiplerinden yapımcı Javier Lemon ile tanışması Buika’nın sanat hayatının kırılma noktası oldu.2005 yılında çıkardığı kendi adını taşıyan “Buika” albümüyle İspanya’da büyük beğeni aldı. Flamenko, caz, soul, latin ezgilerine nüfuz ederek bu ritimleri harmanlayan ve duygusal ve buğulu sesiyle bu zengin harmanı kalpleri yumuşatarak ruhun derinliklerine ileten bu müzik tarzı, müzikseverler için yeni bir heyecan ve bekleyiş yaratmıştır.Bir yıl sonra 2006’de çıkardığı “Mi Niña Lola” albümü İspanya’da satış rekorları kırdı. Bu albümle En İyi Şarkı ve Prodüktör Albümü ödülünü aldı.
11 Mayıs 1972’de, daha önce Mallorco adasına siyasi nedenlerle sürgün edilen Ekvator Gine’li bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.Mallorca adasında yaşayan İspanyol çingenelerinden flamenko ezgilerini dinleyerek büyüyen Buika, bu adada ve hemen yakınındaki Ibiza adasındaki bazı klüplerde şarkı söylemeye başladı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

165

yok
Etiketler:

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?