Coen Kardeşler Kimdir

reklam

Coen Kardeşler Kimdir

Coen Kardeşler Kimdir

29 Kasım 1954 tarihinde Minneapolis, Minnesota, ABD‘de doğmuştur. New York Üniversitesi Sinema Bölümünden mezun olmuştur. New York Üniversitesi‘ni bitirdikten sonra müzik kliplerinde ve filmlerde yapımcı asistanı olarak çalıştı. Yönetmen Sam Raimi ile tanıştı. Sam Raimi’nin çektiği 1981 yapımı “The Evil Dead” filminde editör yardımcılığı yaptı. Daha sonra samimiyet ilerleyince Coen Kardeşler ve Sam Raimi aynı evde yaşamaya başlamışlar. Onların kaldıkları evde Frances McDermond ve Holly Hunter adında sinema ve tiyatroya hevesli iki genç kız onlara katılmış ve daha sonra Joel Coen, Frances McDormand ile evlenmiştir. Bu beşliye daha sonra katılan Tricia Cooke ise 1990’da Ethan Coen ile evlenir.
Joel Daniel Coen, daha çocuni biçerek para kazandı, bu para ile 8 mm.’lik bir kamera satın aldı. Kardeşi Ethan Coen ile birlikte mahalledeki çocukları oynatarak televizyonda gördükleri filmler gibi filmler çekmeye başladılar.

Beraber çalıştıkları oyuncular, her ikisinin de aynı bakış açısı ve anlayışa herhangi birisine bir soruyla gittiklerinde aynı cevabı aldıklarını söylemişlerdir. Bu beraberliklerinden ötürü onlara film endüstrisinde “İki Kafalı Yönetmen” de denmektedir.
80′li yıllardan bu yana bir arada sinema yapıyorlar. Yönetmenliğini, senaristliğini, kurgusunu ve yapımcılığını çoğu zaman ortak yürüttükleri filmleri ile yaklaşık 30 yıldır kendilerine has dilleri ve mizahlarıyla dikkat çekmeyi başarmışlardır.
Filmlerinin çoğunda Joel yönetmen, Ethan ise senarist olarak görünür. Biri yönetmen, diğeri senarist ve yapımcı görünse de aslında ortak çalışıyorlar. Bu yüzden filmleri Coen Kardeşler’in yapıtı olarak anılıyor. Ortak senaryo yazdıklarında Roderick Jayners diye bir isim kullanıyorlar. Bu isim, Coen Kardeşlerin kullandığı bir takma addır. Bunun yanında beraber yazarak yönetmenliğini üstlendikleri ya da ayrı ayrı çalıştıkları yapımlar da bulunmaktadır.
Joel Coen yönetmen, Ethan Coen ise senarist olarak görünür.
Coen Kardeşler, Joel Daniel Coen ve Ethan Coen adlarında senarist ve yönetmen iki kardeştirler. Her iki kardeş de, Minnesota’nın banliyösü olan St. Louis Park’ta büyüdü; babaları Edward Coen Minnesota Üniversitesi’nde ekonomi profesörü, anneleri Rena Coen ise St. Cloud Eyalet Üniversitesi’nde sanat tarihi profesörüydü.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

116

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?