Burçin Oraloğlu Kimdir

reklam

Burçin Oraloğlu Kimdir

Burçin Oraloğlu Kimdir

Burçin Oraloğlu Biyografisi

1968 yılında “Kader” isimli filmde Yusuf karakterini canlandırdıktan sonra sinemaya 1983 yılına kadar ara verdi.
1983 yılında Mithat Cemal Kuntay‘ın aynı adlı eserinden televizyona uyarlayarak senaryosunu Bülent Oran‘ın yazdığı “Üç İstanbul” adlı dizinin yönetmenliğini Feyzi Tuna yaptı. Dizide Burçin Oraloğlu, Ayda Aksel, Nilgün Akçaoğlu, Savaş Dinçel gibi oyuncular rol aldı.
1984 yılında senaryosunu Safa Önal‘ın yazdığı, yönetmenliğini Orhan Elmas‘ın yaptığı “Kadın Bir Defa Sever” adlı filmde Ahu Tuğba, Burçin Oraloğlu, Sevda Ferdağ, Yusuf Sezgin, Süleyman Turan birlikte oynadı.
TRT 2 Televizyon ekranlarında yayınlanan “Resim Sevinci” programındaki ressam Bob Ross‘un Türkçe seslendirmesini yaptı.
Müziklerini Fecri Ebcioğlu‘nun yaptığı ve yine yönetmenliğini Süreyya Duru‘nun yaptığı 1964 yılındaki ikinci filmi “Şoför Nebahat Ve Kızı”nda Sezer Sezin, Filiz Akın, Kenan Pars, Cüneyt Arkın, Naci Erhun, Burçin Oraloğlu, Ahmet Tarık Tekçe, Sami Hazinses ile beraber rol aldı.
1965 yılında çevrilen, başrollerde Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit‘in oynadığı Sevgili Öğretmenim isimli filmde öğrencilerden birini canlandırdı. Filmde öğretmenlerine aşık olan öğrencilerin hikayesi anlatılıyordu. Burçin Oraloğlu yanında rol alan diğer öğrenciler Semih Sezerli, Yusuf Sezgin, Baykal Kent gibi ünlü oyunculardı.10 Aralık 1941 tarihinde istanbul’da doğmuştur. 1960 yılında tiyatroya başladı. 1963 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk yapmaya başladı. Lale Oraloğlu‘nun kuzenidir.
Burçin Oraloğlu, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk yanı sıra yönetmenlik ve yönetim kademesinde de görev yaptı.
1964 yılında yönetmenliğini Süreyya Duru‘nun yaptığı “Döner ayna” filminde Hülya Koçyiğit ile başrolde oynayarak sinemaya başladı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

86

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?