Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun Ağrısı Tedavisi
reklam

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun Ağrısı Egzersizleri

Eğer boyun ağrısı yanlış pozisyonda yatmaktan ya da oturmaktan kaynaklanıyorsa duruş – yatış şeklinizi düzelterek ağrının daha da kötüleşmesini önleyebilirsiniz. Fizik terapi bu durumu düzeltmekte size kesinlikle yardımcı olacaktır. Boyun ağrısını dindirmek için işte birkaç basit egzersiz.

Dik bir pozisyonda oturun. Derin bir nefes alın ve verin. Yavaşça başınızı sağa çevirin. Çeneniz sağ omzunuza paralel olmalı. On saniye bu pozisyonda bekleyin. Tekrar ilk pozisyonunuza dönün. Ardından başınızı yavaşça sola çevirin ve on saniye bu şekilde bekleyin.

İkinci alıştırma boynunuzu esnetmeye yönelik. Dik bir pozisyonda oturun. Derin bir nefes alıp verin. Çenenizi göğsünüze dokunduracak gibi boynunuzu öne eğin. On saniye bu şekilde durun. Tekrar başlangıç duruşunuza dönün.
Diğer bir egzersiz için, başınızı geriye atın ve on saniye bu şekilde bekleyin.

Ayrıca başınızı sağa ve sola omuzlarınıza yatırarak ve kulağınızı mümkün olduğunca omzunuza yakınlaştırmaya çalışarak da bu egzersizin farklı versiyonlarını yapabilirsiniz.

En başta da söylediğimiz gibi, boyun ağrısını geçirmek için ağrıya neyin sebep olduğu bilinmelidir. Kimi rahatsızlıklarda ağrı kesici, kas gevşetici, iltihap kurutucu ilaçlara gereksinim duyulabilir. Boyun ağrısı başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Ağrınızın şiddetini ve sürekliliğini göz önünde bulundurarak, en iyi çözüm için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Boyun Masajı

Eğer işiniz gereği uzun saatler boyunca masa başında veya bilgisayar karşısında oturuyorsanız, şiddetli boyun ağrılarından şikâyet etmeniz kaçınılmazdır. Eğer kaslarınızı gevşetmezseniz bu ağrı sizi hayat boyu rahat bırakmayabilir.

Bir profesyonel tarafından yapılacak boyun masajı kaslarınızı rahatlatacak ve ağrıyı dindirecektir. Evde boyun kaslarınızı rahatlamak içinse sıcak duşu deneyebilirsiniz. Sıcak su boyundaki gergin kasların gevşemesini sağlayacaktır.

Doğru Duruş

Eğer gün sonu boyun ağrılarından şikâyet ediyorsanız, gün içerisindeki vücut duruşunuza dikkat etmelisiniz. Çoğu kez insanlar dik oturmaktansa daha farklı pozisyonlarda oturmayı tercih eder. Boyun kaslarına fazla yük bindirilmemesi gerekir. Çoğu kişi de sabah boyun ağrısıyla uyanmaktan şikâyetçidir. Bunun sebebi yanlış yatış pozisyonu veya fazla yumuşak bir yastık olabilir. Yastığınızın ve yatağınızın rahat ve omurganın doğru şekil almasını sağlayacak malzemeden olmasına dikkat edin. Yanlış yatmaktan dolayı boynu ağrıyanlar için özel boyun yastıkları da faydalı olabilir.

Boyun ağrısı tedavisi, ağrının sebebine göre değişecektir. Örneğin, romatizmal artrit şikayeti olan bir kimse iltihap giderici ilaçlar kullanmalıdır. İlaçlara ek olarak duruşunu da düzeltmelidir. Bazı boyun egzersizleri boyun ağrısını hafifletmekte yararlı olabilir. Aşağıda boyun ağrısı tedavisi için verilen bilgileri bulacaksınız.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

142

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?