Belkıs Dilligil Kimdir

reklam

Belkıs Dilligil Kimdir

Belkıs Dilligil Kimdir

Belkıs Dilligil Biyografisi

Belkıs Dilligil, 1956 yılında Türk Tiyatrosu’nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlendi ve bu evliliğinden Rahmi Dilligil ve Çiçek Dilligil adında iki çocuğu oldu. Eşi Avni Dilligil‘in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam etti.
Belkıs Dilligil, sayısız filmde rol aldı. Birçok dizide oynadı. Çeşitli tiyatro oyunlarında oynadı. ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası‘ ile tiyatro severlerin kalbinde özel bir yer edindi.
Belkıs Dilligil, 10 Mayıs 1995 tarihinde Boğaziçi Köprüsü’nde kızı Çiçek Dilligil‘in kullandığı araçta başka bir aracın neden olduğu (Köprüde şerit değiştirme yasağına uymama) kazada ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı 14 Mayıs 1995 tarihinde 66 yaşında iken vefat etti. Karacaahmet’teki aile kabristanına gömüldü.19 Şubat 1929 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Belkıs Bergüzar Fırat’dır. Fatih Lisesi’nden mezun olduktan sonra sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevi’nde başladı. Daha sonra İzmir Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

86

yok

BENZER KONULAR

YORUMLAR



Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?