Ali Özütemiz Kimdir

reklam

Ali Özütemiz Kimdir

Ali Özütemiz Kimdir

1995 yılında İbrahim Akkaya ve Mustafa Yılmaz ile beraber Grup Turnalar’ı kuran Özütemiz, bu grupla beraber iki albüm piyasaya çıkarttıktan sonra 1999 yılında ilk solo albümü olan Gül Tükendi Ben Tükendim’i yayınladı. Yurtiçinde ve Avrulpa’da pek çok konser veren Özütemiz, Edip Akbayram ve Sibel Can başta olmak üzere pek çok ünlü isme bestelerini verdi; ayrıca pek çok ünlü ismin konser ve albüm çalışmalarında yer aldı.
Genç yaşından itibaren saz çalmaya başlayan Özütemiz, Ali Kızıktuğ, Muhlis Akarsu, Arif Sağ ve Musa Eroğlu gibi bu sanatın büyük üstadlarını dinleyerek büyüdü. İstanbul Kasımpaşa’da bulunan Güngör Saz Evi’nde iki yıl boyunca çalışan sanatçı, bu dönemde bir yandan da sanatını icra etmeye devam ediyordu. Tepebaşı Gazinosu’nda düzenlenen ses yarışmasında birinci olmasının ardından zaman zaman farklı iş dallarında çalışmak zorunda kalsa da sanatından hiçbir zaman ayrılmayan Özütemiz, kıvırcık saçlarından dolayı bu dönemde Kıvırcık Ali lakabını kazandı.
11 Ocak 2011 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yummuştur.
Ali Özütemiz, 10 Ekim 1968 tarihinde, Tokat’da dünyaya geldi. Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğlu olan Özütemiz, Turhal’da ilkokul eğitimini tamamlamasının ardından okulu bıraktı ve de 1983 yılında İstanbul’a gelerek bir saz atölyesinde çalışmaya başladı.
1988 yılında Şadıman Hanım ile dünya evine giren Özütemiz, bu evlilikten bir kız ve bir erkek çocuk sahibi oldu. 1990-1991 yılları arasında askerlik görevini yerine getirmek için İstanbul’dan ayrılsa da, askerden dönmesinin ardından albüm çalışmalarına başlar ve 1994-[1998 yılları arasında üç solo albüm yapar; fakat maddi sorunlardan dolayı bu albümleri piyasaya veremez.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

173

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?