Adet Öncesi Şişme

Adet Öncesi Şişme
reklam

Adet Öncesi Şişme

Adet Öncesi Şişme

Premenstrüel (adet öncesi) meme şişmesi ve hassasiyet kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Belirtiler adet öncesi sendrom semptomları grubunun bir parçasıdır. Premenstrüel meme şişmesi ve hassasiyeti fibrokistik meme hastalığının da belirtisi olabilir. Fibrokistik meme hastalığı, adet dönemi öncesinde ağrılı, yumrulu göğüsleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bu durumda olan kadınların adet öncesinde genellikle göğüslerinde büyük, iyi huylu (kanserli olmayan) yumrular fark ettiğini söylemiştik. İşte bu yumrulu yapılar adet döneminden sona çoğunlukla küçülmeye ve kaybolmaya başlar.

Östrojen ve progesteron hormonlarının ikisi de adet döngüsünün ikinci yarısında (tipik 28 günlük bir döngünün 14. ile 28. günleri arası) artış gösterir. Progesteron seviyeleri adet öncesindeki hafta boyunca yükselme gösterirken, östrojen döngünün ortasında zirve yapar.

Östrojen içeren ilaçlar da memede hassasiyet ve şişlik gibi değişikliklere neden olabilir.

Her iki memede de hassasiyet ve ağırlık, adet öncesi ağrı ve şişliğe ait ana belirtilerdir. Göğüslerde donuk bir ağrı oluşması da yine bazı kadınlar için bir sorun olabilir. Meme dokusu dokununca yoğun veya kaba hissedilir. Belirtiler adet döneminden bir hafta önce görünür ve adet kanaması başladığında hemen kaybolma eğilimindedir. Çoğu kadın şiddetli ağrı deneyimi yaşamaz.

Bazı durumlarda, göğüslerdeki hassasiyet doğurganlık çağındaki bazı kadınların günlük rutinlerini etkiler ve mutlaka adet döngüsüne bağlı değildir.

Kadınlarda yaşlandıkça meydana gelen hormon seviyelerindeki doğal değişim nedeniyle, adet öncesinde meydana gelen meme şişmesi ve hassasiyeti genellikle menopoz dönemine yaklaştıkça düzelme gösterir.

PMS ile ilişkili memede ağrının şiddeti değişebilir. Semptomlar genellikle adet başladıktan hemen sonra zirve yapar. Daha sonra adet esnasında ve adetten sonra azalma eğilimi gösterir. Çoğu zaman, belirtiler ciddi bir tıbbi endişeden ziyade daha çok bir sıkıntı şeklindedir. Yine de eğer göğüslerinizde anormal değişiklikler fark ederseniz doktorunuza danışınız.

Adet öncesi memede şişme ve hassasiyet görülmesi premenstrüel sendrom’un (PMS) yaygın belirtileri arasındadır. Bu durumda olan kadınlar genellikle adet öncesinde göğüslerinde büyük, iyi huylu (kanserli olmayan) yumrular fark eder. Belirtileri adet döneminden bir hafta önce görünür ve adet kanaması başladığında hemen kaybolma eğilimindedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

154

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?