Açelya Akkoyun Kimdir

reklam

Açelya Akkoyun Kimdir

Açelya Akkoyun Kimdir

Açelya Akkoyun Biyografisi

2013 yılında ise senaryosunu Birol Güven‘in yazdığı “Doksanlar” dizisinde; Ümit Erdim, Erkan Köse, Deniz Oral, Esra Dermancıoğlu ile birlikte rol aldı.

Açelya Akkoyun, 10 Haziran 1998 tarihinde tiyatro ve sinema sanatçısı Civan Canova ile evlendi. 5 Haziran 2002 tarihinde boşandı.

Açelya Akkoyun, 5 Temmuz 2006 tarihinde iş adamı Enis Cergel ile evlendi. Alya Deniz (d.2009) adında bir kızı vardır.

2013 yılında Yapımcılığını Birol Güven‘in yaptığı “Evlilik Okulu” adlı dizide başrollerini Açelya Akkoyun ve Hakan Vanlı paylaştı.

Pril, Luna, Akbank, İş Bankası ve Yeni Yüzyıl gibi markaların reklamlarında ounadı.

1989 yılında Zülfü Livaneli ile birlikte “Güneş Topla Benim İçin” adlı müzik klibinde oynadı. 1995 yılında 4×4 adlı yarışma programının sunuculuğunu yaptı.

1998, 1999, 2000 Antalya Film Festivali sunuculuğunu yaptı. 2000 yılında Çocuktan Al Haberi adlı yarışmanın sunuculuğunu yaptı.

1992 yılında Kandemir Konduk‘un senaryosunu yazdığı aile dizisi “Mahallenin Muhtarları” adlı dizide; Erkan Can, Esra Akkaya, Cihat Tamer, Yalçın Gülhan, Sevil Üstekin gibi sanatçılarla birlikte oynadı.

2002 yılında “Ekmek Teknesi” adlı dizide senarist ve Heredot Cevdet rolünde ise Hasan Kaçan, baş rollerde Savaş Dinçel, Kadir Çöpdemir, Ekin Türkmen, Cem Kılıç, Sermin Hürmeriç gibi sanatçıların yanında Açelya Akkoyun da Suzan karekterini canlandırmıştır.

31 Aralık 1972 tarihinde Adana‘da doğmuştur. Annesi emekli İngilizce öğretmenidir. Babası Ejder Akkoyun’dur.

İstanbul Fenerbahçe Lisesinden mezun oldu.

Oğlak burcu kadını olan Açelya Akkoyun 7 yaşından 17 yaşına kadar da voleybol oynadı.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. Konservatuvarda Üniversite öğrencisi iken İstanbul Şehir Tiyatroları‘nda, altı yıl; Theope, Mösyö Butterfly, Kırmızı Pabuçlar, Hüner, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Palyaço Prens, Yavru Kimin gibi çeşitli oyunlarda rol aldı.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

70

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?